Rozhodnúť sa v dnešnej dobe pre výhodné sporenie, je viac ako ťažké. To, čo je pre jednu fyzickú či právnickú osobu výhodné, nemusí byť výhodné pre niekoho iného. Pomaly, ale isto sa svet aj Európa dostáva z veľkej hospodárskej krízy, ktorá nás postihla pred niekoľkými rokmi, a to predpokladá aj vznik lepších podmienok pre akumuláciu úspor. Najnovšie prieskumy ukazujú, že priemerná hodnota úspor Slovákov predstavuje približne šesť mesačných platov. To poukazuje na priaznivý vývoj nášho hospodárstva, kedy Slováci prestávajú žiť ako sa hovorí na dlh, ale svoj príjem rozdeľujú medzi spotrebu a úspory. 

euromince

Výhodné sporenie je pre každého niečo iné. Niekto považuje za výhodné sporenie také sporenie, pri ktorom dostáva najvyšší možný úrok, ako odmenu za vzdanie sa likvidity. Iný sa cíti lepšie, ak si je vedomý skutočnosti, že svoje peniaze má k dispozícii kedykoľvek, v prospech čoho je ochotný vzdať sa vyššieho úroku. Bankové aj nebankové inštitúcie ponúkajú množstvo sporiacich produktov, medzi ktorými si nájde preferovanú možnosť takmer každý. Tieto inštitúcie pri tom nemyslia iba na zárobkovo činné osoby, ale sporenie ponúkajú už aj pre deti či študentov. Sporenie pre študentov ponúkajú k detskému, či k študentskému účtu. Väčšinou ide o garantovaný spôsob sporenia počas celého obdobia s atraktívnym úrokom.

Pri rozhodovaní sa o danom sporiacom produkte je potrebné informovať sa ohľadom základných faktov. Napríklad či je výhodnejšie dlhodobejšie sporenie prostredníctvom vkladnej knižky či termínovaného účtu. Aké sú rozdiely medzi stavebným sporením a sporiacim účtom. V bankách vám radi odpovedia na základné otázky a dostať by ste mali aj prehľad o tom, aké sú minimálne vklady a zostatky, a aká je doba viazanosti. Takisto je potrebné informovať sa o prípadných poplatkoch, ktoré sa môžu vyskytnúť v prípade zrušenia termínovaného vkladu.